Rugsėjo 9 – 14 d.  Tryškių gyvenvietėje buvo atkasinėjami Antrojo pasaulinio karo vokiečių karių palaikai.  II kl.  gimnazijos mokinė Gerda Eikytė kartu su istorijos mokytoja Kristina Puzariene dalyvavo ekspedicijoje. Į šią ekspediciją mus pakvietė Akmenės istorijos muziejaus direktorius Arūnas Ostrauskis, archeologas Simonas Sprindys ir VšĮ Kultūros vertybių globos tarnyba.  Kariai bus perlaidoti vokiečių karių kapinėse Klaipėdoje.  Ekshumuojant palaikus, labai svarbu kiek įmanoma išsaugoti mirusiojo kaulus ir rasti indentifikavimo žetonus, pagal kuriuos Vokietijos specialiosios tarnybos nustato tapatybę ir atranda kario artimuosius. Ekshumuodamas susimąstai ir giliai giliai pažvelgi į savo sielą, kritiškai persijoji kertinius ligtolinio gyvenimo įsitikinimus….

  Archeologai yra įsitikinę, kad mūsų krašte yra ir daugiau palaidotų vokiečių karių, nes mūsų vietovė įeina į „Kuršo“ katilo pakraštį, todėl ką nors žinančius apie palaidojimo vietas siūloma pranešti mokytojai Kristinai Puzarienei.

  Tai ne pirmoji mūsų ekspedicija. Birželio mėnesį Gerda Eikytė ir Gabrielė Pundziūtė dalyvavo savaitės trukmės archeologiniuose kasinėjimuose Dubingių piliavietėje, Molėtų rajone, kurią organizavo Všį Kultūros paveldo akademija. Dubingių pilis XIV – XVIII a. buvo Lietuvos kultūros, pramonės gynybos centras, pilis susijusi su žymių to meto asmenų (Vytauto Didžiojo, Mikalojaus Radvilos Rudojo, Barboros Radvilaitės ir kitų) gyvenimu. Šių kasinėjimų  metu mokinės rado daugybę puodų šukių, vinių, girnas ir net arklio dantį.

  Liepos mėnesį Gerda Eikytė, Neilas Beniušis, Saulė ir Eglė Puzaraitės dalyvavo dar vienoje archeologinėje ekspedicijoe. Šį kartą vykome į Senuosius Trakus ir kasinėjome Bedugnės kapinyną. Į šią ekspediciją mus kvietė archeologas dr. Gediminas Petrauskas. Archeologinės ekspedicijos metu sužinojome, kas yra tikri archeologiniai kasinėjimai ir kaip atliekami moksliniai tyrimai. Visos ekspedicijos metu dirbome labai kruopščiai ir tiksliai. Naudojome menteles, šepetėlius, sijoklę, metalo ieškiklius. Visus rastus eksponatus archeologas kruopščiai fiksavo ir žymėjo koordinates tacheometru. Ekspedicijos metu aptikome degintinių kaulų, kirvį, šarvų grandelių ir plokštelių, balnakilpių, žirgo skambalo dalį, žiedą, skiltuvą ir kt. Šie radiniai datuojami XIII -XIV a., o Bedugnės kapinynas  išskirtinis tuo, kad atspindi ikikrikščioniškojo Lietuvos valstybės laikotarpio laidojimo papročius. Ši vieta yra netoli Senųjų Trakų, kur gimė Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas.

Istorijos mokytoja Kristina Puzarienė

SKELBIMAS:

                   MOKINIAI, KURIEMS PATINKA ISTORIJA, ARCHEOLOGIJA IR YRA ATSAKINGI BEI KRUOPŠTŪS, KVIEČIAMI PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ KOMANDOS. VASARĄ KAIMIETIŠKAS ĮDEGIS BUS GARANTUOTAS, RAUMENUKAI BUS UŽAUGINTI, NES REIKS PASIDARBUOTI KASTUVU, MANIKIŪRĄ SU ŽEMIŲ DEKORACIJOMIS PAŽADAME NEMOKAMAI.